PENB za 300.000 Kč

Autor: Miroslav Bárta

Nedávno jsem prováděl technickou inspekci nemovitosti kousek za Brnem. Vyžádal jsem si PENB, který současný majitel obdržel od prodávajícího. Když jsem majiteli oznámil, že průkaz je neplatný, rozčílením zrudl. Nedivím se, protože na základě tohoto energetického štítku zaplatil o 300.000 Kč na kupní ceně více.

V čem byl problém?

Při vyjednávání o koupi rodinného domu bylo kupijícímu sděleno, že je dům v enerdetické třídě B. Ovšem ve stavební dokumentaci k domu byla uvedená třída C. Prodávající Bčko obhajoval tím, že při stavbě byl použit kvalitnější (silnější) zateplovací systém a tím se dům dostal do tř. B. Původně chtěl kupující slevu 300.000 Kč. Nakonec se s prodávajícím dohodl, že pokud nechá vyhotovit nový PENB, který prokáže třídu B, tak slevu požadovat nebude. Už asi tušíte, že PENB s tř. B byl předložen a kupující zaplatil plnou cenu. Ano bylo to tak.

Nemilé zjištění

Při měření zateplovacího systému a zjišťování jeho druhu, jsem dospěl k tomu, že zateplení je přesně dle projektu. Stejně jako použitá okna a dveře. Tedy dům je ve třídě C. Každý vyhotovený PENB musí být registrován v systému ENEX vedeném pod Ministerstvem průmyslu a obchodu, a to pod jedinečným kódem. Ovšem tento průkaz evidenci postrádal. Je jednoduše neplatný. Proč nebyl zaregistrován? To je asi jasné.

Co bude následovat?

Majitel celou záležitost předal právníkovi, aby vymáhal vzniklou škodu 300.000 Kč a dále se soudil pro podvod. Co se stane se zhotovitelem tohoto PENB netuším, ale doufám, že mu bude odebráno razítko. Prodávající se asi zapotí.

Jak podobným nepříjemnostem předcházet?

Vždy si pozvěte odborníka, který vše zkontroluje. Odborníka, který ví kam se podívat, co prohlédnout  a který vám za svá tvrzení bude ručit. Ideální stav je inspektor nemovitostí, který vám vystaví technickou zprávu s autorizací ČKAIT


Pokud chcete zkontrolovat svou nemovitost nebo vystavit PENB, napište si o nezávaznou konzultaci zdarma.

*
*
*
*
fullname: fname:
E-BOOK prodej nemovitosti
Nezávazná konzultace