Bydlení v Brně dostupné a za rozumné ceny. Ale jak?

Všechny politické strany kandidující v nedávných komunálních volbách si udělaly průzkum, co lidi nejvíce trápí a výsledek je jasný: Levnější a dostupnější bydlení. Proto taky všechny strany přicházejí s heslem „Dostupné a levné bydlení pro všechny“ v různých modifikacích. A přicházejí s řešením – výstavba obecních bytů. Můžeme se pouze ptát: Proč až nyní? Proč předchozí vládnoucí strany na magistrátě nic v této věci za desítky let neudělaly? Ovšem problém je mnohem, mnohem složitější a trápí prakticky celou Evropskou unii. Jak snížit cenu? Pouze tak, že bude dostatek bytů a budou si konkurovat.

Základní problém, proč se v Brně málo staví, je absence nového územního plánu (ÚP) a naprosto nehorázná byrokracie v ČR spojená se zahájením výstavby. To má za následek málo bytů na trhu a tím pádem také jejich vysokou cenu – čeho je málo, to stoupá na ceně.

Předešlé vlády na magistrátě města Brna nepohnuly s ÚP ani o píď! Platný ÚP města Brna je značně zastaralý, což znemožňuje rozsáhlejší bytovou, ale i komerční výstavbu a tím výrazně zvyšuje ceny bytů na trhu. Nový ÚP se musí stát prioritou města, jinak se Brno nebude rozvíjet a bude nadále stagnovat. Roky se politici zaklínali tím, že nebyly Zásady územního rozvoje (ZUR). ALE! I přesto města mohla na svých územních plánech pracovat - řada jich to udělala, Brno ne. Dokonce Brno vznášelo dotaz na Ministerstvo pro místní rozvoj, jak to je a to odpovědělo, ať na územním plánu Brno pracuje, přestože ZUR není, právě proto, aby to nedopadlo tak, že není nic. Jednoduše se daly třeba zpracovat části, na kterých se již mohlo stavět.

Získání povolení k výstavbě běžného bytového domu v ČR trvá i 10 let. Což je 3x déle než před deseti lety. Novela stavebního zákona to ještě prodloužila. A ne jen developerům, ale také stavitelům rodinných domů apod. Developer musí získat vyjádření od desítek institucí, v Dánsku vám stačí pouhých 7. Tento fakt značně prodražuje a znepřístupňuje bydlení. Je nutné okamžitě začít pracovat na změně příslušných zákonů, jinak se výstavba – ani městských bytů – neposune a nemůžeme očekávat nárůst počtu bytů ani snížení jejich ceny. 

Musá začít diskuse mezi developerem, městem, městskou části a občany o podobě konkrétního projektu, aby byla v místě zachována nebo vybudována zeleň, dětská hřiště, potřebná infrastruktura a občanská vybavenost potřebná pro pohodlné žití. Kvalita života musí být vždy nadřazená byznysu. Pozemky města se musí začít prodávat pouze developerům, kteří budou tento princip akceptovat. Doposud tomu tak v Brně není, stačí se podívat na překotnou a nesystémovou výstavbu na Sadové v Králově Poli, ale i jinde.

Miroslav Bárta

E-BOOK prodej nemovitosti
Nezávazná konzultace